Ślub to wyjątkowy dzień, nie ma się zatem co dziwić, że każda młoda para marzy aby był jedyny w swoim rodzaju i pozostawił za sobą piękne wspomnienia. Jedną z ciekawszych opcji dla osiągnięcia efektu „wow’ jest organizacja wydarzenia w plenerze. Sielski krajobraz, błękitne niebo, kwiaty i zieleń wydają się wprost idealną receptą na sukces i osiągnięcie magicznej atmosfery. Tutaj jednak pojawia się zwykle mnóstwo pytań. Czy gościom się spodoba? Czy ogrom formalności nas nie przytłoczy? Co jak pogoda się popsuje? Czy to w ogóle może wypalić? Poniższy tekst został opracowany celem rozwiania wszystkich wątpliwości.
Ślub w plenerze – kwestie prawne
Jeszcze nie tak dawno aby zawrzeć związek małżeński w plenerze trzeba było uzyskać specjalne pozwolenie, na szczęście jednak, w 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o aktach ślubu cywilnego, która znacząco ułatwiła sprawę. Dzięki temu, aby powiedzieć sobie sakramentalne „tak” w wymarzonym, nietypowym miejscu wystarczy udać się do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego i, po wniesieniu opłaty w wysokości 84 PLN, złożyć dedykowany wniosek. Następnie, po otrzymaniu zgody, konieczna jest jeszcze dodatkowa opłata – 1000 PLN. Warto tu jednak zaznaczyć, że wyrażenie przez urząd zgody jest obecnie formalnością, dlatego zdarza się, dla ułatwienia, obie opłaty pobierane są na etapie składania wniosku. Krótko mówiąc, sprawa jest naprawdę prosta i w zasadzie nie odbiega od organizacji tradycyjnej ceremonii w urzędzie. Jest tutaj jednak jeden wyjątek. Mianowicie, jeżeli kierownik USC uzna, że wybrane miejsce może narazić na niebezpieczeństwo urzędnika i uczestników może odmówić wyrażenia zgody.
Gdzie urządzić ślub plenerowy?
Poza wspomnianym w powyższym akapicie ograniczeniem, ślub plenerowy można urządzić wszędzie. Wśród najpopularniejszych lokalizacji wato wspomnieć las, łąkę, piaszczystą plażę czy przydomowy ogród. Takie wydarzenia często są też organizowane nad rzekami, jeziorami lub w górach. Krótko mówiąc, wszędzie tam, gdzie piękne okoliczności przyrody podkreślają doniosłość uroczystości. Wybierając miejsce trzeba jednak wziąć pod uwagę komfort zaproszonych gości. Po pierwsze, ważne jest dobre skomunikowanie z większymi miastami, ewentualnie wynajęcie busa, dzięki czemu wszyscy bez większych przeszkód dotrą na miejsce. Po drugie, musi być możliwość ustawienia stolika, na którym zostanie podpisany akt małżeński, a także krzeseł i stołów dla gości. Po trzecie, USC często wymaga przygotowania dobrze widocznego miejsca na zawieszenia godła.
Dekoracje na ślub plenerowy
W omawianym przypadku za większość dekoracji odpowiada sama natura, dlatego te dodane przez człowieka powinny podkreślić jej piękno nie przytłaczając go jednocześnie. Najlepiej zacząć od zaaranżowania miejsca przysięgi. Idealnym wyborem będą pergole, altany, a dla fanów stylu boho pozornie przypadkowe konstrukcje z gałęzi czy snopków siana ozdobione kwiatami i piórami. Co ponadto? Oczywiście zwiewne lub naturalne tkaniny typu tiule, len czy bawełna, makramy, koronki, girlandy lub po prostu kolorowe, powiewające swobodnie wstążki. To wszystko dopełnione bukietami kwiatów, liści lub traw i zbóż ułożony w wazonach lub swobodnie leżącymi na stołach. Wreszcie ostatnia kwestia, czyli oświetlenie. Tutaj najlepiej sprawdzą się lampiony, girlandy świetlne lub świece, należy jednak pamiętać, aby elementy te były odporne na pogodę, w tym wilgoć i podmuchy wiatru.
Plan awaryjny
Przystępując do organizacji tego ważnego dnia chcemy oczywiście aby wszystko wyszło perfekcyjnie, jednak na pewne rzeczy, jak kapryśna aura, nie mamy niestety wpływu. Dlatego przygotowując ślub plenerowy powinniśmy mieć w zanadrzu jakiś plan „B”. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie położona nieopodal sala weselna, do której będzie można przenieść uroczystość. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w namiot imprezowy, żagle lub altany, które dadzą gościom i młodym schronienie. Trzeba też pamiętać o możliwości nagłych spadków temperatur i na ten wypadek przygotować np. koce polarowe dla gości. Inna kwestia to komary i inne insekty. Tutaj sprawdzą się olejki eteryczne lub specjalne świece i lampy odstraszające owady.
Menu na ślub plenerowy
Catering to jeden z najważniejszych punktów przy organizacji wesela bez względu na to, czy odbywa się ono na leśnej polanie, w starej stodole czy w pałacowych salach. Co więcej, nietypowe miejsca wcale nie przekreślają szansy na pyszne, jedzenie, wręcz przeciwnie. Trzeba jednak uwzględnić kilka kwestii. Menu powinno być odporne na warunki atmosferyczne, a w letnich miesiącach również na wysokie temperatury. Doskonałą opcją będą potrawy bazujące na lokalnych produktach, a latem lekkie, orzeźwiające, z przewagą warzyw. Aby podkreślić plenerowy charakter imprezy warto dodać do menu propozycje nawiązujące do świata przyrody, jak np. lemoniada z kwiatów czarnego bzu, sałatka z dzikich ziół, ciasta z borówkami leśnymi, malinami czy poziomkami, a w sezonie dania z grzybami. Co ważne, przed podjęciem ostatecznej decyzji wato przedyskutować sprawę z kimś doświadczonym, np. z dostawcą cateringu, który podpowie, jakie potrawy najlepiej sprawdzą się w plenerze.
Ślub plenerowy w Zachodniopomorskim
Domy weselne położone w mieście nie oferują możliwości urządzenia wesela w kontakcie z naturą, nie znaczy to jednak, że planując ślub plenerowy trzeba szukać sali weselnej daleko od większych miejscowości. W województwie Zachodniopomorskim możemy urządzić wesele blisko Stargardu i Szczecina nie rezygnując z pięknego krajobazu, a jednocześnie zapewniając gościom doskonałą komunikację oraz przestronny parking. W położonej nad jeziorem Miedwie restauracji Weranda zapewniamy młodym parom dostęp do malowniczych plenerów, altany i ogrodu, a w razie niepogody, możliwość schronienia się w klimatycznych salach.